Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin korunmasını; çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan ana bilim dalıdır.

Pedodontist Kimdir?

Pedodontist 5 yıllık diş hekimliği eğitimi sonrası pedodonti ana bilim dalında 4 yıl uzmanlık eğitimi alan diş hekimidir.

Çocuk Diş Hekimliği Ne Yapar?

 • Yer tutucu uygulamalar ile diş bütünlüğünü ve simetrisini korur.
 • Çocuklarda diş hekimi fobisi oluşmasını önlemeye çalışır.
 • Diş sağlığı açısından çocuklarda farkındalık uyandırır.
 • Koruyucu önlemler alarak çürüklerin önüne geçer.
 • Zor aşamalarda sedasyondan yararlanarak diş tedavilerini tamamlar.
 • Çocuğun çene ve diş gelişimini takip eder.
 • Süt dişlerinin dökülme sürecini takip eder ve gerek duyulduğunda çekimini sağlar.

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti) Koruyucu Uygulamalar

Çocuklarda oluşabilecek diş sorunlarını ve çürümelerini önlemek çocuk diş hekimliğinin öncelikli amacıdır.  Koruyucu önlemler ile birlikte çocuklara ağız hijyeni konusunda gereken tüm temel eğitimlerin verilmesi de yapılan uygulamalar arasında yer almaktadır.

Flor Uygulamaları

Flor dişlerin yapısını güçlendiren ve çürüğü önleyen bir maddedir. Yeni sürmüş dişler çürüğe karşı dirençsizdir. Flor, diş minesini kuvvetlendirerek dişi korur. Profesyonel flor uygulaması sadece diş hekimleri tarafından uygulanır ve 6 ayda bir yapılmalıdır.

Fissür Örtücü

Daimi dişlerin çiğneyici yüzeylerinin derin ve çürümeye meyilli oluklar kapatılarak bakteri girişi engellenmiş olur.

Yer Tutucular

Erken süt dişi kayıplarında alttaki dişin yerini koruması için yer tutucu yapılır. Yer tutucular; komşu dişlerin çekim boşluğuna hareket ederek daimi dişin ya gömük kalmasını ya da farklı yerden çıkmasını, dolayısıyla ilerde ortodontik bozukluk oluşmasını önlemeye yarar.

Süt Dişlerinin Ağızda Kalması Neden Önemlidir?

Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun beslenmesini sağlamaktadır. Süt dişleri ayrıca kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadır. Süt dişlerinin erken çekiminde daimi dişlerin sürmesi ile ilgili birçok problemle karşılaşılmaktadır.

4 yaşından küçük çocuklarda, tedavisi uzun sürecek çocuklarda ve gelişim geriliği olan engellilerde sıklıkla genel anestezi ile tedavi yapılmaktadır.

Estetik Açıdan Önemi: Özellikle ön bölge dişlerinin erken yaşta kaybedilmesi ileriki yaşlarda diş estetiği açısından problemlere neden olur. Bu da bireyi sadece fizyolojik açıdan değil, aynı zamanda psikolojik açıdan etkileyebilir.

Konuşma Açısından Önemi: Ön grup dişlerin kaybıyla konuşmada problemler çıkması olasıdır. Çünkü bu dişlerin, bazı seslerin çıkmasında önemli katkıları vardır. Örneğin, dişlerin eksik olması durumunda s, f, v, z, t, d seslerinin bozuk çıkması söz konusu olabilir.

Çiğneme Açısından Önemi: Çok derin çürüklerde veya fazla diş kayıplarında, bu bölgenin işlevi azalacağı için çiğneme yetersiz kalır ve bu durum beraberinde sindirim bozuklukları getirebilir.

Sürekli Dişlerin Çıkışına Rehberlik Etmeleri: Süt dişlerinin erken kaybedilmesi durumunda, üzerindeki süt dişten yoksun kalan sürekli dişin, normalde olması gereken yerin dışında bir yerde çıkması muhtemeldir. Bu da ağızda şekil bozukluklarına yol açar.

Biberon Çürüğü Nedir?

Bebeklerde besinlerin ağız kalma sürelerinin uzun olması biberon çürüğüne neden olmaktadır.  Şeker, süt ve mamalar alındıktan sonra bebeklerin bol bol su tüketmesi gerekmektedir. Aksi durumda ağız içerisinde kalan bu besinler dişlerde çürüme meydana getirmektedir.

Pedodonti Hakkında Merak Edilenler

Pedodonti uzmanı bebeklikten 18 yaşına kadar tedavileri gerçekleştirmektedir.

Çocuklar yılda en az 2 kez diş hekimine kontrole götürülmelidir.

Evet, süt ve kalıcı dişlere çok kolay bir biçimde dolgu işlemi yapılabilmektedir.

Bilgi ve Randevu

Randevu Formu

  Uzman Hekim Kadrosu

  Bölgenin en iyi uzman hekim kadrosuna sahibiz.

  20+ Yıllık Deneyim

  Köklü geçmişimizle esenyurt bölgesinde hizmet vermekteyiz.

  Diş Sağlığı Merkezi

  Ağız ve diş sağlığı merkezi olarak bölgemizde tekiz.

  Sedasyon

  Bölgesinde sedasyonla tedavi uygulayabilen tek kliniğiz.