Sedasyon Nedir?

Sedasyon; diş hekimi koltuğunda korku, endişe ve mide bulantısı hisseden hastaların tedavilerini kolaylaştırmak amacıyla, ağızdan veya damar yolu ile çeşitli ilaçlar verilerek tam veya yarı uyku modunda tedavi işlemlerinin yapılmasıdır. Sedasyon, günümüzde sağlık alanında birçok cerrahi işlem için kullanılan güvenilir bir yöntemdir.

Sedasyonda uygulanacak ilaç türü ve dozu; hastanın yaşına, işlemin süresine, tedavinin zorluğuna bağlı olarak bir anestezi uzmanı tarafından belirlenir.

Genel Anestezi

Genel anestezi; ameliyathane ortamında, anestezi uzmanı kontrolünde kişinin uyutularak tam bilinç kaybı yaşamasıdır. Bu işlemde hasta herhangi bir ağrı duymadığı gibi işlem süresince yapılan hiçbir şeyi hatırlamamaktadır.

Bilinçli Sedasyon

Bilinçli sedasyon işleminde hasta, tedavi için koltuğa oturduğunda burnuna bir maske takılır. Bu maske aracılığıyla hastaya azot protoksit yani gülme gazı verilir. Akciğerler tarafından gaz emilir ve gazın etkisi başlar. Tedavi esnasında hastanın bilinci tamamen açık olur, hekimin verdiği komutları yerine getirebilir hatta konuşabilir. Tedavi boyunca hastalar dişçi koltuğunda keyifle oturur. İşlem bitince maske çıkarılır, gazın etkisi çok sürmez ve hasta birkaç dakika içerisinde normal hâline döner.

Genel Anestezi ile Bilinçli Sedasyon Arasındaki Fark Nedir?

Genel anestezide damar yolu ile ilaçlar verilerek hastanın bilinci tamamen kapanır ve tedavi sonrası toparlanması sedasyona kıyasla daha uzun sürer. Bilinçli sedasyonda ise hasta solunum yolu ile verilen gazdan etkilenerek, ağrı hissetmeyecek düzeyde bilinci açık olarak tedavi edilir.

Sedasyon Hangi Durumlarda Tercih Edilebilir?

Çoğu insanda hem tedaviyi hem de hekimin çalışmasını imkânsız hâle getiren dişçi korkusu vardır. Bu korku, ciddi bir sorundur çünkü hastanın tedavisini engeller. Sedasyon ile tedavi; özellikle çocuklar, dişçi korkusunu yenemeyen erişkinler ve zihinsel engelli bireyler için etkin ve güvenli bir tedavi yöntemidir. Ayrıca öğürme refleksi ve mide bulantısı yaşayan hastalar için de büyük konfor sağlar.

Sedasyonun Avantajları Nelerdir?

 • Tedavi başarısını artırarak hasta kaynaklı oluşabilecek sorunları azaltır.
 • Uzun bir seans gerektiren tedavilerin kısa sürede tamamlanmasını sağlar.
 • Diş hekimi korkusu yaşayan çocuk veya yetişkinlerin tedavisini kolaylaştırır ve travma yaşamasını önler.
 • Tedavi süresince ağrı hissiyatını tamamen ortadan kaldırır.

Sedasyon Uygulaması Öncesi

 • Bilinçli sedasyon uygulamasına çok aç veya çok tok gidilmemelidir.
 • Uygulamadan 2-3 saat önce hazmı kolay gıdalar alınması, tedavi esnasında rahatlık sağlar.
 • Üst solunum yollarıyla ilgili herhangi bir sorununuz varsa hekime belirtilmelidir.
 • Daha önce geçirdiğiniz herhangi bir ameliyat varsa ya da herhangi bir ilaç kullanıyorsanız hekime bunlarla ilgili bilgi verilmelidir.

Bölgenin, Ameliyathanesi Olan Tek Diş Sağlığı Merkeziyiz

Ağız ve diş sağlığı merkezimizde 7 gün 09:00-21:00 saatleri arasında açık bulunan kliniklerimizin yanı sıra tam teşekküllü ameliyathanemiz de hastalarımızın hizmetindedir.

Ameliyathanenin en büyük özelliği, önemli operasyonlar için gerekli olabilecek genel anesteziyi uygulama imkânı sağlamasıdır. Genel anestezi her zaman gerekli olmasa da bazı durumlar ve hastalar için şart hâle gelebilmektedir. Örneğin dişçi fobisi olan hastalar, down sendromu gibi engelleri bulunan kişiler ya da tedavi esnasında korkabilecek çocuklar için genel anestezi büyük kolaylık sağlayabilmekte ve hastanın tedavisini tamamlama olanağı sunmaktadır.

Sedasyon Hakkında Merak Edilenler

Sedasyon tamamen risksiz bir uygulamadır. Sadece kronik rahatsızlığı olan hastalarda belli tetkikler sonrası uygulama yapılmaktadır.

Sedasyon işlemi tamamlandıktan sonra hasta 5-6 dakika içerisinde uyanır. Ortalama 1 saat içerisinde de herhangi bir farklılık duymadan gündelik yaşantısına döner.

Sedasyon işlemi diş hekimliğinde sadece Diş Sağlığı Merkezi ibaresi bulunan yerlerde yapılabilmektedir. Kliniğimiz bu ünvan ve niteliği sahip bölgenin tek kliniğidir.

Bilgi ve Randevu

Randevu Formu

  Uzman Hekim Kadrosu

  Bölgenin en iyi uzman hekim kadrosuna sahibiz.

  20+ Yıllık Deneyim

  Köklü geçmişimizle esenyurt bölgesinde hizmet vermekteyiz.

  Diş Sağlığı Merkezi

  Ağız ve diş sağlığı merkezi olarak bölgemizde tekiz.

  Sedasyon

  Bölgesinde sedasyonla tedavi uygulayabilen tek kliniğiz.