Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma, diş yapısında oluşan renkli organik ve inorganik bileşenlerin çeşitli kimyasallarla giderilmesi işlemidir. Hasta dişlerinin renginden memnun değilse, kendisine bu işlem uygulanır. Beyazlatma, klinikte hekim tarafından veya evde hasta tarafından olmak üzere iki türde uygulanmaktadır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Klinik ortamda lazer ile beyazlatma ile evde hastanın kendisinin uyguladığı ev tipi olmak üzere iki diş beyazlatma yöntemi vardır.

Ev Tipi Beyazlatma

Kişi ev tipi beyazlatma yönteminde işlemi kendi evinde uygular. Uygulama diş hekiminin hastaya verdiği direktifler doğrultusunda yapılır. Ev tipi beyazlatma; kendinden kalıplı olanlar ve hekimin hasta için hazırladığı kalıpla kullanılanlar olarak iki şekilde uygulanmaktadır.  Daha iyi uyum ve daha az yan etki için genelde hekimin hazırladığı kalıpla kullanım tavsiye edilir.

İşlem süresi, marka ve konsantrasyona göre 1 ile 8 saat arasında değişir. 1 hafta ile 1 ay arasında bir süre boyunca uygulamak gerekir. Dil ve diş eti gibi ağız içi yumuşak dokuya zarar vermezler ve beyazlatma etkileri klinik tiplerine göre düşüktür.

İyi bir beyazlatma elde etmek için önce klinik tipinin yapılıp ardından ev tipiyle desteklenmesi gerekir. Hafif diş sarılıklarının giderilmesinde ya da hassas dişlerin beyazlatılmasında tek başına ev tipi tercih edilebilir.

Klinikte Lazer ile Diş Beyazlatma

Lazer ile beyazlatma işlemi profesyonel bilgi ve beceri gerektirdiği için diş hekimi tarafından konsantrasyonu yüksek kimyasal karışımlar kullanılarak yapılır. Toplam 1 saatlik seanslar hâlinde uygulanır (15-20 dakikalık birkaç işlem). Bazen tek seans yeterli olmaktadır. Hastanın diş rengine, diş renginin yoğunluğuna ve dişin yapısına bağlı olarak seans sayısı değişebilir. Diş hekimi ideal seans sayısınına karar vererek hastaya beyazlatma işlemini uygular. İşlem sonrasında bir kaç gün süren diş hassasiyeti ile karşılaşılabilir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Klinik ortamında diş beyazlatma işlemine ilk olarak hastanın diş taşlarının temizlenmesi ve lekelerin giderilmesiyle başlanır. Diş taşı temizliği işlemiyle dişlerin kendi rengi ortaya çıkar. Eğer hastanın çürükleri varsa, kullanılacak kimyasal çürük dişte ağrıya sebep olabileceği için önce dolgu yapılır. Fakat beyazlatma işlemiyle dolgu, porselen kuron ya da köprülerin beyazlaşmayacağı unutulmamalıdır.

Hastanın diş rengi belirlenir. Hastanın ağzına bir yanak-dudak ayırıcı takılır. Diş ve diş etlerinin birleştiği bölgeye koruyucu uygulandıktan sonra hazırlanan kimyasal dişler üzerine uygulanır. Genelde 15-20 dakikada bir yenilenir veya yeniden ışın verilir. Bu işlem 1-2 kez tekrarlandıktan sonra karışım temizlenir ve renk kontrol edilir. Elde edilen rengi tam görebilmek için 24 saat geçmesi gerekebilir. Lazer ile desteklenen bu beyazlatma yöntemi ile dişlerin rengi 2-3 ton kadar açılır.

Diş Beyazlatmanın Ömrü Ne Kadardır?

Kişinin temizlik alışkanlıkları ve boyar madde tüketimine göre diş beyazlatmanın ömrü değişebilir. Hasta-hekim iş birliği olduğu sürece beyazlatmanın ömrünün 2 yıl kadar olduğunu bilimsel çalışmalar bize söylemektedir. Klinik ve ev tipi beyazlatmayı birlikte uygulamak beyazlatmanın etkinliği açısından daha doğru olur.

Diş Beyazlatma Zararlı Mıdır?

Hayır, zararlı değildir. Sadece beyazlatma sonrası geçici bir süre dişlerde hassasiyet olabilir. Herhangi bir kalıcı zarar söz konusu değildir.

Diş Beyazlatma Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

1 hafta – 10 gün boyunca asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı, boyar madde içeren gıdalar tüketilmemelidir.

Diş Beyazlatma Merak Edilenler

1 günde beyazlatma işlemi 2 saatlik tek seansta tamamlanmaktadır.

Lazer ile beyazlatma yöntemi fiyatları kliniğin konumu ve doktorun tecrübesine bağlı olarak değişmektedir.

Diş beyazlatma işlemi ortalama 2 yıl süresince korunur. Ancak bu süre bireyin ağız sağlığını hijyenini koruma süresine bağlı olarak değişebilmektedir.

Bilgi ve Randevu

Randevu Formu

  Uzman Hekim Kadrosu

  Bölgenin en iyi uzman hekim kadrosuna sahibiz.

  20+ Yıllık Deneyim

  Köklü geçmişimizle esenyurt bölgesinde hizmet vermekteyiz.

  Diş Sağlığı Merkezi

  Ağız ve diş sağlığı merkezi olarak bölgemizde tekiz.

  Sedasyon

  Bölgesinde sedasyonla tedavi uygulayabilen tek kliniğiz.