Ortodonti Nedir?

Ortodonti; diş, çene ve yüz üçlemesini normal yapı ve gelişim açısından ele alan ve bu konuyla ilgili sorunların tedavisini yapan diş hekimliği bölümüdür. Temelde dişin çene üzerindeki fonksiyonel hareketleri ile ilgilenir. Ortodonti tedavisi sayesinde var olan çapraşıklık ve uyumsuzluklar giderilir.

Ortodontik Tedavi Gerektiren Rahatsızlıklar Nelerdir?

Ortodonti tedavisi gerektiren başlıca sorunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kalıtım ve gelişim yetersizliklerinden doğan sorunlar
 • Önde veya geride olan çene bozuklukları
 • Alt ve üst çene kapanış sorunları
 • Dişler arasında oluşan boşlukların kapatılması
 • Dişlerin simetrik olmayan, çapraşık bir dizilime sahip olması
 • Dudak ısırma, parmak emme, uzun süre biberon ya da emzik kullanma gibi yanlış alışkanlıklardan doğan sorunlar

Çapraşık dişlerin bulunduğu bir ağzın temizliği kolay sağlanamaz ve bunun sonucunda diş eti hastalıkları ve çürükler oluşur. Çapraşık dişlerle çiğneme de doğru yapılamaz, bu da sindirim sisteminde sorunlara yol açabilir. Uygulanan ortodonti tedavisi sayesinde çapraşıklık ve uyumsuzluklar giderilir.

Ortodontik Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ortodontinin temel olarak iki çeşit tedavi yöntemi vardır: kişinin kendisinin takıp çıkarabileceği hareketli aygıtlar ve doktor tarafından dişlere yapıştırılan sabit aygıtlar. Bunlar da kendi içinde alt gruplara ayrılır. Örneğin hareketli aygıtlar, tedavi amaçlı veya tedavi sonrası pekiştirme amaçlı olabilir. Sabit aygıtlar ise dişin arka ya da ön yüzeyine takılan, metal ve estetik teller olarak ayrılır. Materyaller ve tedavi tipleri değişkendir.

Diş Teli Çeşitleri (Sabit Aygıtlar)

Sabit aygıtların estetik açıdan farklı çeşitleri olsa da temelde hepsi dişte yer alan braketler içerisinden tel geçirilerek, dişlerin mevcut konumlarından milimetrik olarak hareket ettirilmesi prensibiyle çalışır. 3 çeşit diş teli mevcuttur.

Metal Diş Teli

Günümüzde en sık tercih edilen klasik ortodontik tedavi yöntemidir. Diş yüzeylerine yerleştirilen braketlerin metal olanlarıdır. Estetik bir görünümü yoktur ancak diğer tedavilere oranla ekonomik açıdan daha uygundur.

Seramik Diş Teli

Şeffaf diş teli, diş yüzeylerine yerleştirilen braketlerin şeffaf olanlarıdır. Dışarıdan bakıldığında braketler kolay kolay fark edilmezler. Ortodontik tedaviye estetik görünüm sağlar.

Görünmez (Lingual) Diş Teli

Görünmez yani lingual diş teli, tamamen görünmeyen ortodontik bir tedavi seçeneğidir. Braketler dişlerin arka yüzeyine takılır. Bu sayede tedavi süresince tel takıldığı belli olmaz.

Hareketli Aygıtlar

Şeffaf Plaklar

Şeffaf plaklar; günümüzde dijital diş hekimliği ile ortaya çıkmış, ortodontik bir tedavi yöntemidir. Bu tedavide tel ve braketler kullanılmaz. Ağızdan dijital tarayıcılar ile ölçü alınarak tedavinin bir simülasyonu gerçekleştirilir. Bu simülasyonda, aşama aşama dişler hareket ettirilerek düzeltilir. Hasta tedavi öncesi dişlerinin alacağı son hâli görebilir. Hastaya, alınan ölçüye bağlı olarak, şeffaf plaklar verilir. Hastadan bu plakları gün içerisinde 20 saatten fazla kullanması istenir. 2-3 haftalık periyotlarda bu plaklar değiştirilerek dişler simetrik hâle getirilir. Bu tedavi, diğer ortodontik tedavilere kıyasla konfor açısından en iyi olanıdır. Çünkü hasta, yemek yerken plakları kolaylıkla çıkarır; ayrıca plakların bakımı da diş tellerine göre çok daha kolaydır.

Ortodonti Tedavisi Ağrılı Mıdır?

Ortodontik tedavi acı veren bir tedavi değildir ancak ilk birkaç hafta alışmaya bağlı bazı ufak sorunlar yaşanabilir. Bunun dışında hasta yediklerine biraz dikkat ederek normal yaşantısını sürdürebilir.

Ortodontik Tedavi Ne Kadar Sürer?

Sorunun türüne göre değişmekle beraber ortodontik tedavi uzun sürelidir ve her aşama değişkenlik gösterir. Bazı kapanış bozuklukları tek fazlı bir tedaviyle halledilebilirken bazı tedaviler iki-üç fazda tamamlanmaktadır. Basit problemler üç ay içinde halledilebilir. Bütün dişler çıktıktan sonra yapılacak sabit tedavide, sorunun büyüklüğüne göre, 6-24 ay gibi bir sürede olumlu sonuç alınmaktadır.

Diş Teli Tedavisi Her Yaşta Uygulanabilir Mi?

Diş teli tedavisi tüm bireylerde yaş farkı gözetilmeksizin uygulanabilir. Ayrıca yetişkin ve çocukların beklentilerine göre birçok diş teli ve plak seçeneği sunulmaktadır.

Ortodonti tedavisi fiyat bilgisi için kliniğimizi arayarak randevu alabilirsiniz.

Ortodonti Hakkında Merak Edilenler

Diş teli fiyatları seçilen diş teli türüne, tedavinin zorluğuna, tedaviyi uygulayan hekimin tecrübesine ve kliniğin konumuna göre değişmektedir.

Diş teli takılı kaldığı süre içerisinde hastaların asitli tüm içeceklerden uzak durması gerekir. 

Diş teli takmak 1 saatlik bir süre içerisinde tamamlanmaktadır. Diş teli takılırken baskı ve diş köklerinde hafif ağrılar hissedilebilir ancak bu alışma sürecinden sonra azalacaktır.

Bilgi ve Randevu

Randevu Formu

  Uzman Hekim Kadrosu

  Bölgenin en iyi uzman hekim kadrosuna sahibiz.

  20+ Yıllık Deneyim

  Köklü geçmişimizle esenyurt bölgesinde hizmet vermekteyiz.

  Diş Sağlığı Merkezi

  Ağız ve diş sağlığı merkezi olarak bölgemizde tekiz.

  Sedasyon

  Bölgesinde sedasyonla tedavi uygulayabilen tek kliniğiz.