Gülüş Tasarımı

Hoş bir gülüşe sahip olmak için yüzdeki bazı noktaların birbirleriyle uyum içinde olması gerekir. Gülüşün mevcut hâli; çapraşık dişler düzeltilerek, dudakların gereğinden fazla gerginliği en aza indirgenerek vb. uygulamalar ile daha güzel hâle getirilebilir. 

Gülüş tasarımı, hastanın yaşı, cinsiyeti, dudak yapısı, yüz çizgileri ve beklentileri dikkate alınarak tasarlanmaktadır. Tedavi sonucunda kişiler doğal ve estetik bir görünüme sahip olurlar.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımına röntgen ve fiziksel muayeneden sonra kişinin fotoğrafı çekilerek başlanır. Daha sonra hastanın alt ve üst çenesinin ölçüleri alınır. Alınan ölçü ve bulgular hastanın isteği ile birlikte değerlendirilerek gülüş tasarımı dijital ortamda simüle edilir. Bu simülasyon hastaya gösterilerek onayı alınır. Hasta, bu noktada diş hekimi ile birlikte karar aşamasında rol alır. Ortaya çıkan son tasarımın ardından uygulanacak tedavilere başlanır.

Gülüş Tasarımı Ne Kadar Sürer?

Gülüş tasarımı süresi, hastanın mevcut ağız yapısının ihtiyaç duyduğu tedavilere bağlı olarak değişmektedir.

Gülüş Tasarımı Uygulamaları Nelerdir?

Gülüş tasarımı yapılırken birçok tedavi seçeneğinden bir arada yararlanılabilir. Gülüş tasarımı yaparken en sık uyguladığımız tedavileri listeledik.

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, dişi sararan ve renk tonundan memnun olmayan hastalara klinik ortamda uygulanan bir tedavidir. Bu tedavi ile dişlerin renkleri 2-3 tona kadar açılarak beyazlatılmaktadır. Tedavi tek seansta tamamlanabilen, herhangi bir ağrı hissedilmeyen, basit bir uygulamadır.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma işlemi öncesinde röntgen çekilerek dişlerde herhangi bir dolgu, kanal tedavisi veya bir başka işlem gerekip gerekmediği belirlenir. Daha sonra ağızda biriken tartar ve plak dişlerden arındırılmak üzere diş taşı temizliği yapılır. Diğer bir aşamada diş ve diş etlerinin birleştiği yüzeyler koruyucu bir madde ile kaplanır. Ağız ve diş yüzeyleri tamamen kuru hâle getirildikten sonra diş yüzeylerine beyazlatıcı jel uygulanır. Belli aralıklarla lazer ile ışınlama işlemi tekrar edilir. Son aşamada jel ve koruyucu maddeler temizlenerek işlem tamamlanır.

İmplant

İmplant, diş eksikliklerinde doğal dişin görevini yerine getiren yapay diş uygulamasıdır. Bu tedavi ile kişiye çiğneme fonksiyonu kazandırılarak eksik dişi tamamlanır.

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi, lokal anestezi işlemi işler başlar. Daha sonra diş hekimi, diş etini sıyırarak çene kemiğine ulaşır. Kemik üzerinde aşamalı olarak oyuk açılarak implant yapay kökü çene kemiğine yerleştirilir. 2-6 aylık süreçte kökün çene kemiğine kaynaması beklenir. Son aşamada diş üst yapısı yerleştirilerek işlem tamamlanır.

Pembe Estetik

Gülme eylemi sırasında eğer diş etleri görünüyorsa buna ‘diş eti gülüşü’ denir ve estetik bir bozukluk olarak kabul edilir. Kişinin estetik bir gülüş sağlayabilmesi için beyaz ve düzgün dişlerin yanı sıra bu dişlere uygun diş etlerine de sahip olması gerekir. Bu amaçla yapılan uygulama pembe estetik olarak adlandırılır.

Pembe Estetik Nasıl Yapılır?

Diş etlerinin gülüş esnasında görünmesi durumunda bir kısmının lazerle alınması şeklinde gerçekleştirilir. Zor bir işlem gibi görünse de pembe estetik uygulaması, yaklaşık 15-20 dakika süren ve kişinin günlük hayatını çok etkilemeyen bir uygulamadır. Genelde diş etleri birkaç hafta içinde toparlanır ve gülüş esnasında diş estetiği sağlanmış olur.

Estetik Dolgu (Bonding)

Bonding (adeziv sistem); dişin rengini veya şeklini değiştirmek, dişi büyütmek ya da bir diş kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan ilavelerdir. Bu amaçla kullanılan malzemeler doğal dişin dış yüzeyine tutturularak dişteki şekil ve renk bozuklukları kolayca giderilebilir. Çoğu durumda, en az miktarda diş kaybı ile bu işlem gerçekleştirilir. İşlem sırasında dişlere zarar verilmez. Bonding, hemen her yaş grubuna uygulanabilir.

Bonding uygulaması, kolay ve ekonomik bir estetik uygulamadır. Çentikleri olan ya da renklenmiş dişlerin görünümünü iyileştirmede, dişler arasındaki boşlukların kapatılmasında, dişlerin şekil ve renklerinin değiştirilmesinde kullanılır. Fakat bonding materyali, doğal diş kadar güçlü olmadığından kısa ömürlüdür.

Estetik Dolgu (Bonding) Nasıl Yapılır?

Çürük dişte uygulanmayacak ise çoğunlukla anestezi gerekmemektedir. Lazer ya da asit kullanılarak diş yüzeyi pürüzlendirildikten sonra bonding materyalinin dişe kolayca tutunabilmesi için diş onunla uyumlu bir materyal ile kaplanır. Materyale istenen şekil verilerek dişe yerleştirilir ve ultraviyole ışınıyla düzeltilip şekillendirilir. Ardından materyal parlayana kadar cilalanır. Bu işlem 30-60 dakika kadar sürer. Birden fazla dişte uygulama yapılması gerekirse birkaç randevuya ihtiyaç duyulabilir.

Porselen Lamine

Porselen lamineler çok ince, milimetrik tabakalardır. Hafif aşındırmalarla veya hiç aşındırma yapılmadan diş yüzeylerine yapıştırılarak sabitlenirler. Uygulama sonunda estetik açıdan yepyeni, ışıldayan bir diş yüzeyine sahip olunur.

Zirkonyum Kaplamalar

Seramik ve porselen yapıdan oluşan zirkonyum, metal içermeyen sağlam bir yapıya sahiptir.  Zirkonyum kaplamalar, arka dişlere sağlamlık katarken ön dişlere estetik bir görüntü sağlamaktadır. Aşınma ve korozyona karşı dirençlidirler.

Gülüş Tasarımı İçin Sizi Kliniğimize Bekliyoruz

20 yıllık diş hekimliği deneyim ve tecrübemiz ışığında size özel tasarlayacağımız gülüş ile tanışmak için şimdi bizi arayın.

Gülüş Tasarımı Hakkında Merak Edilenler

Gülüş tasarımı yoğunlukla ön dişlerde uygulansa da tüm dişlere gülüş tasarımı uygulamaları yapılabilmektedir.

Gülüş tasarımının kalıcı olarak korunması ağız ve diş sağlığı hijyeninizi korumanıza bağlıdır. 

Gülüş tasarımı fiyatları hastanın ihtiyaç duyduğu kombine tedavi seçeneğine bağlı olarak belirlenmektedir. Gülüş tasarımı fiyatları belirlenirken uygulanacak tedavisi sayısı ve hekim tecrübesi en belirleyici etkendir.

Bilgi ve Randevu

Randevu Formu

  Uzman Hekim Kadrosu

  Bölgenin en iyi uzman hekim kadrosuna sahibiz.

  20+ Yıllık Deneyim

  Köklü geçmişimizle esenyurt bölgesinde hizmet vermekteyiz.

  Diş Sağlığı Merkezi

  Ağız ve diş sağlığı merkezi olarak bölgemizde tekiz.

  Sedasyon

  Bölgesinde sedasyonla tedavi uygulayabilen tek kliniğiz.