İmplant Nedir?

Ağızda eksilen dişlerin işlevini ve estetiğini tekrar sağlamak, ağız sağlığı için oldukça önemlidir. İmplant uygulaması, diş kaybı yaşanan bölgeye dokuyla uyumlu malzemeden yapay diş kökünün çene kemiğine yerleştirilmesidir. İmplant uygulaması kişiye çiğneme fonksiyonunu yeniden kazandırmayı amaçlar.

Bu tedavi yöntemi; geleneksel kaplama, köprü ve tam protezlere göre daha güvenli ve daha kullanışlıdır. İmplant üzerine yapılan protezler gerçek dişlerin yerini alırken doğal bir yapı oluşturur.

Operasyon yapılacak bölgede implant için yeterli kemik yoksa çeşitli yöntemlerle kemik miktarı arttırılır, kemik yoğunluğu istenilen düzeye geldikten sonra ise implant uygulanır.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavi süresi, yapılacak implant adedine bağlı olarak her implant adeti için 15-20 dakikadır. Normal şartlarda 2 ila 6 ay bekleme süresi vardır. Bu süreç sonunda implant üzerine protezler yapılır. Uygun durumlarda implantın kemik içerisine yerleştirildiği gün de implant üzerine diş yapılabilmektedir.

İmplantların kemikle tam birleşmesi süresince implant üstüne gelen yüklerin en aza indirilmesi gerekir. Bu iyileşme süresinde eğer şartlar müsaitse; uygun, geçici bir protez yapılarak hastanın diş ihtiyacı karşılanır. Daha sonra kalıcı dişler, implantların üzerine monte edilerek tedavi tamamlanır.

İmplant Diş Ömrü Ne Kadar?

İmplantın ömrü ağız ve diş sağlığı hijyenine bağlıdır. İmplantlar, yeterli ve doğru bakım yapıldığında aynı doğal dişlerimiz gibi ömür boyu ağızda kalabilirler.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uygulama öncesinde panaromik röntgenler ve diş tomografisi -3 boyutlu görüntüleme- ile implant tedavisi kişiye özel olarak planlanır. İmplant tedavisi şu aşamalarda gerçekleştirilmektedir:

 • İlk aşamada hastanın genel durumu röntgen çekimi sonrası değerlendirilerek implant tedavisi için uygun olup olmadığı belirlenir.
 • Daha sonra işlem yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanır.
 • Eğer diş çekimi yeni yapıldıysa vida direk olarak yerleştirilebilir. Ancak diş daha önceden çekildi ise diş etinden kesi açılarak çene kemiği üzerinde aşamalı olarak implant yuvası için hazırlanır.
 • Açılan yuvaya implant kökü yerleştirilir. implantın üstü bir vida ile kapatılır. Bu aşamada hastanın durumuna bağlı olarak geçici protez de uygulanabilir.
 • İyileşme süresi sonunda (2-6 ay arası) üst yapı için ölçü alınır.
 • Üretilen protez dişin yerleşimi sağlanarak işlem tamamlanır.

 

Doğru İmplant Markası Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru implant markası seçimi, başarıya ulaşmak için en önemli kriterlerdendir. Farklı markaların bilimsel çalışmalar sonucu ortaya çıkardığı, kendilerine özgü tasarımları ve yüzeyleri olan 300 civarında farklı implant vardır. Haklarında hazırlanan yüzlerce yayın ve makale olan implantları kullanmak, tedavide başarı oranını en yükseğe çıkarmaktadır. İmplant markaları arasındaki fiyat farklılıklarının temel sebebi budur.

İmplant Tedavisi Ağrılı Mıdır?

İmplant uygulaması; lokal anesteziyle yapılan, kesinlikle ağrısız bir işlemdir. İşlem esnasında sadece hafif bir baskı hissedilse de bölge uyuşturulduğu için herhangi bir ağrı olmamaktadır.

Herkes İmplant Yaptırabilir Mi?

Genel sağlık durumu açısından değerlendirecek olursak 18 yaş üstü, sabit bir protez ya da diş çekimi yaptırabilecek kadar sağlıklı her insan implant yaptırabilir. Ayrıca kalp, şeker ve tansiyon gibi rahatsızlıkları olan hastalar da gerekli kontrol ve uygulamaların ardından implant tedavisi olabilmektedir.

İmplant vidaları belirli bir kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle çene kemiğinin, implant koyulması düşünülen bölgede vidayı kabul edecek yüksekliğe ve genişliğe sahip olması gerekir. Çene kemiğinin gücü, implantın başarısını etkileyen bir unsurdur. Ayrıca o bölgedeki bazı oluşumlar dikkate alınarak, yeterli mesafe olup olmadığına karar verilir.

İmplant Dişlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Nasıl ki doğal dişlerimizi temizlememiz gerekiyorsa implantlarımızın temizliği için fırçalamamız ve araları için diş ipi kullanmamız gerekir. İmplant için özel diş fırçaları, ara yüz fırçaları ve diş ipleri de vardır. Ayrıca ağız duşu, kullanılması önerilen bir cihazdır.

İmplant Hakkında Merak Edilenler

İmplant uygulaması 3-4 ay gibi sürede tamamlanır. Hastanın uygun olduğu bazı durumlarda tedavi aynı günde tamamlanabilmektedir.

Eğer eriyerek kendiliğinde düşen dikişler ile işlem yapıldıysa iki haftada, diş hekimi tarafından alınması gereken dikişler atıldı ise 1 hafta’da dikişlerin alınması ile iyileşme sağlanır.

Hastanın kemik yoğunluğu istenilen seviyedeyse bir günde implant tedavisi uygulanabilmektedir.

Bilgi ve Randevu

Randevu Formu

  Uzman Hekim Kadrosu

  Bölgenin en iyi uzman hekim kadrosuna sahibiz.

  20+ Yıllık Deneyim

  Köklü geçmişimizle esenyurt bölgesinde hizmet vermekteyiz.

  Diş Sağlığı Merkezi

  Ağız ve diş sağlığı merkezi olarak bölgemizde tekiz.

  Sedasyon

  Bölgesinde sedasyonla tedavi uygulayabilen tek kliniğiz.