Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, sinirleri işlevini kaybetmiş dişlerin çekilmemesi için uygulanan bir yöntemdir. Bu tedavide diş köklerinin içindeki sinirler alındıktan sonra boşalan kanallar özel dolgu malzemesiyle doldurur, ardından dişe dolgu ya da kaplama yapılarak tedavi tamamlanır.

Kanal tedavisi, dişin kök kanallarındaki sinirler iltihaplanmışsa veya canlılığını sürdüremeyecekse uygulanır. Bu tedavi sayesinde dişin içi temizlenir ve diğer dişleri rahatsız etmeyecek şekilde dolgu yapılır. Böylece dişin kullanımı yeniden sağlanmış ve ağızda bir diş eksikliği yaşanmamış olur.

Kanal Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur?

Diş içerisindeki sinirler kendini onaramayacak kadar hasar görürse diş canlılığını kaybeder ve enfeksiyon belirtileri gösterir. Enfeksiyon; tüm dişe yayılmaya, kök ucuna ve dokulara zarar vermeye başlar. Meydana gelen boşlukta apse, şiddetli ağrı ve şişlik oluşur. Eğer zamanında dişe müdahale edilerek kanal tedavisi yapılmazsa diş kaybı yaşanır. Bu da ilerleyen süreçte birçok problemi beraberinde getirir. Çiğneme fonksiyonu azalır, oluşan boşluğa daha maliyetli bir tedavi olan implant veya protez gibi uygulamaların yapılması gerekir.

Kanal Tedavisi Gerektiren Diş Nasıl Anlaşılır? Kanal Tedavisi Belirtileri Nelerdir?

Bir dişin kanal tedavisine ihtiyacı olup olmadığı, röntgen çekimi sonrası diş hekimi tarafından belirlenmektedir. Röntgen, dişin kök kanallarının enfeksiyon durumunu net olarak göstermektedir. Kanal tedavisi ihtiyacı olan diş, genellikle hastada şu belirtiler ile ortaya çıkmaktadır:

 • Sıcak soğuk hassasiyeti
 • Diş etinde apse ve şişlik
 • Isırma ve çiğnemede duyarlılık
 • Diş etinde sivilce benzeri oluşumlar
 • Diş üzerinde çatlak veya kırık görünümü

Kanal Tedavisi Ağrılı Mıdır?

Kanal tedavisi işlemi öncesi, hassasiyet duyulan diş bölgesi tamamen uyuşturulur; bu sayede tedavi aşamalarının hiçbirinde herhangi bir ağrı hissedilmez. Kanal tedavisi uygulanan dişte tedavi sonrası geçici olarak hassasiyet oluşabilir ancak bu hassasiyet geçicidir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi diş hekimi tarafından aşama aşama şu şekilde yapılır:

 • Hasta şikâyeti detaylı olarak dinlenir, ardından kapsamlı bir röntgen çekilir.
 • Röntgen sonrası dişin enfeksiyon ve hasar durumu değerlendirilerek hasta bilgilendirilir.
 • Kanal tedavisi sırasında hastanın ağrı duymaması için hasarlı olan dişin çevresine lokal anestezi yapılarak 10 dakika kadar uyuşması beklenir. Daha sonra bölge tükürükten arındırılarak kuru hâle getirilir.
 • Bu aşamadan sonra dişin çürümüş dokusu ve merkezinde bulunan sinir dişten çıkarılır.
 • Kök kanalları, kanal eğesi adı verilen özel aletler yardımıyla temizlenir; enfeksiyonlu dokular kanallardan uzaklaştırılır. Daha sonra kanallar kimyasal madde ile ilaçlanarak temizlenir.
 • Temizlenen kanal boşlukları özel bir dolgu maddesi ile doldurularak kapatılır.
 • Dişin üst yapısı dolgu veya kaplama ile kapatılarak işlem tamamlanır.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi, dişin kök kanal sayısına bağlı olarak 1 veya 2 seansta tamamlanır. Bir seans ortalama 45 dakika sürmektedir. Dişin enfeksiyon durumuna göre 2 seanstan uzun sürdüğü durumlar da vardır.

Kanal Tedavisi Dişin Ömrünü Kısaltır Mı?

Kanal tedavisi yapılan dişler, yapısındaki suyu kaybettiği için canlı dişlere göre daha kırılgan bir yapıdadırlar. Bu sebeple çürük miktarı fazla olup kanal tedavisi uygulanan dişlerin üzerine yapılan kaplamalar, tedavi edilen dişin kırılmamasını ve bu sayede ömrünün uzamasını sağlar.

2022 Yılı İçin Kanal Tedavisi Maliyeti Kaç TL’dir?

Genellikle tüm diş tedavilerinde olduğu gibi kanal tedavisinde de diş fiyatı hastadan hastaya değişebilmektedir. Çünkü enfeksiyonun ileri seviyesinde  gelen bir hasta ile enfeksiyonu yeni başlamış bir hastanın tedavi süreci aynı değildir. Kanal tedavisi fiyatlarını belirleyecek diğer bir husus ise hekim deneyimi, kliniğin kalitesi ve dişte kaç  kanal olduğudur.

Bizleri arayarak randevu oluşturabilir ve muayene sonrası en doğru şekilde kanal tedavisi fiyatını öğrenebilirsiniz.

Kanal Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Kanal tedavisi yapılacak dişe uygulama öncesi lokal anestezi yapılır böylece hasta tedavisi esnasında herhangi bir acı veya ağrı hissetmez.

Kanal tedavisi 1-2 seansta tamamlanabilmektedir. Eğer diş tek seansta tamamlanabilecek durumdaysa ortalama 1 saat içerisinde tedavi tamamlanır.

Kanal tedavisi detaylı işlem gerektiren zor bir tedavidir. Bu bakımdan tecrübeli hekimler tarafından kanal tedavinizi yaptırmanız tavsiye edilmektedir.

Bilgi ve Randevu

Randevu Formu

  Uzman Hekim Kadrosu

  Bölgenin en iyi uzman hekim kadrosuna sahibiz.

  20+ Yıllık Deneyim

  Köklü geçmişimizle esenyurt bölgesinde hizmet vermekteyiz.

  Diş Sağlığı Merkezi

  Ağız ve diş sağlığı merkezi olarak bölgemizde tekiz.

  Sedasyon

  Bölgesinde sedasyonla tedavi uygulayabilen tek kliniğiz.