Süt Dişleri Neden Önemlidir?

Bu dişler daimi dişlerin oluşumu ve çenelerin gelişimi esnasında hem işlevsel bir görev üstlenir, hem de kalıcı dişlerin sürecekleri yolu hazırlar. Bu sebeple süt dişlerine, nasıl olsa düşecek önemsiz dişler gözüyle bakmak, çocuklarımızın gelecekteki diş sağlığını büyük ölçüde tehlikeye sokacaktır. Bu nedenle çocuk, ilk dişlerinin çıkmaya başladığı andan itibaren düzenli olarak diş hekimine kontrole götürülmeli ve süt dişlerde çürüme problemi varsa tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Süt dişleri sanılanın aksine önemsiz dişler değildir.

Süt Dişlerinin Ağızda Kalması Neden Önemlidir?

  • Estetik açıdan önemi: Özellikle ön bölge dişlerinin erken yaşta kaybedilmesi ileriki yaşlarda diş estetiği açısından problemlere neden olur. Bu da bireyi sadece fizyolojik açıdan değil, aynı zamanda psikolojik açıdan etkileyebilir.
  • Konuşma açısından önemi: Ön grup dişlerin kaybıyla konuşmada problemler çıkması olasıdır. Çünkü bu dişlerin, bazı seslerin çıkmasında önemli katkıları vardır. Örneğin, dişlerin eksik olması durumunda s, f, v, z, t, d seslerinin bozuk çıkması söz konusu olabilir.
  • Çiğneme açısından önemi: Çok derin çürüklerde veya fazla diş kayıplarında, bu bölgenin işlevi azalacağı için çiğneme yetersiz kalır ve bu durum beraberinde sindirim bozuklukları getirebilir.
  • Sürekli dişlerin çıkışına rehberlik etmeleri: Süt dişlerinin erken kaybedilmesi durumunda, üzerindeki süt dişten yoksun kalan sürekli dişin, normalde olması gereken yerin dışında bir yerde çıkması muhtemeldir. Bu da ağızda şekil bozukluklarına yol açar.

Whatsapp Destek Hattı
+90 546 596 10 56

Whatsapp Destek Hattı
+90 546 596 10 56

https://esendent.com.tr/wp-content/uploads/2021/06/esendent-logo-1.png

Diş hekimliği alanında çağdaş tedavi teknikleri ve hizmet anlayışını kendisine ilke edinen Özel Esendent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, İstanbul’un Esenyurt ilçesinde 2013 yılında Dt.Sema SAÇLI tarafından kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Copyright 2021 Özel Esendent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi.

Copyright 2021 Özel Esendent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi.

0212 596 10 56
Whatsapp