Hamilelik, diş tedavisi açısından üç dönemde incelenir:Hamilelik, diş tedavisi açısından üç dönemde incelenir:

0 – 3 ay: Bu dönem hamileliğin en hassas olduğu dönemdir. Ağrıya neden olan ve müdahale edilmediğinde anneye ve bebeğe zarar verebilecek durumlarda diş hekimine gidilmelidir.

3 – 6 ay: Doğuma kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimleri, dolgular, kanal tedavileri yapılabilir. Müdahalelerin yapılması için en uygun dönemdir.

6 – 9 ay: Bu dönemde bebek anne karnında oldukça büyüktür ve doğum yaklaşmaktadır.  İlk üç aylık dönemde olduğu gibi acil tedaviler dışında herhangi bir uygulama yapılmamalıdır.

 

Hamilelikte tükürükteki asit miktarı artar ve dişler çürümeye daha yatkın hâle gelir. İlk aylarda sık görülen kusmalardan sonra, anne adayının ağız temizliğini tam sağlamaması çürük riskini arttırır.

Hamileliğin neden olduğu hormonel değişiklikler diş eti rahatsızlıklarına neden olabilir. Diş eti kanaması yaşanıyorsa, anne adayı kanama olduğu için diş fırçalamaktan kaçınabilir. Ancak dişlerin fırçalanmaması bakterilerin barınmasına ve kanamanın artmasına neden olur.

Ağız bakımı iyi olmayan ve diş etlerinde iltihap olan anne adaylarının diş etlerinde  Hamilelik Tümörü  gelişme riski vardır.  Bu hastalık, iltihaba bağlı gelişen diş eti büyümesidir. Genellikle doğum sonrası kendiliğinden geçmektedir, ancak yine de doktor kontrolünden geçilmelidir.