Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, diş yapısında oluşan renkli organik ve inorganik bileşenlerin çeşitli kimyasallarla giderilmesi işlemidir. Hasta dişlerinin renginden memnun değilse, kendisine bu işlem uygulanır. Beyazlatma, klinikte hekim tarafından veya evde hasta tarafından olmak üzere iki türdür:

Evde Diş Beyazlatma

Kişi evinde kendi uygular. İki türü vardır: kendinden kalıplı olanlar ve hekimin hasta için hazırladığı kalıpla kullanılanlar. Daha iyi uyum ve daha az yan etki için genelde hekimin hazırladığı kalıpla kullanımı tavsiye edilir.

İşlem süresi, marka ve konsantrasyona göre 1 ile 8 saat arasında değişir. 1 hafta ile 1 ay arasında bir süre boyunca uygulamak gerekir. Dil ve diş eti gibi ağız içi yumuşak dokuya zarar vermezler ve beyazlatma etkileri klinik tiplerine göre düşüktür.

İyi bir beyazlatma elde etmek için önce klinik tipinin yapılıp ardından ev tipiyle desteklenmesi gerekir. Hafif diş sarılıklarının giderilmesinde ya da hassas dişlerin beyazlatılmasında tek başına ev tipi tercih edilebilir.

Beyazlatma işlemiyle dolgu, porselen kuron ya da köprülerin beyazlaşmayacağı unutulmamalıdır.

Klinikte Diş Beyazlatma

Profesyonel bilgi ve beceri gerektirdiği için diş hekimi tarafından konsantrasyonu yüksek kimyasal karışımlar kullanılarak yapılır. Toplam 1 saatlik seanslar hâlinde uygulanır (15-20 dakikalık birkaç işlem). Bazen tek seans yeterli olmaktadır. Hastanın diş rengine, diş renginin yoğunluğuna ve dişin yapısına bağlı olarak seans sayısı değişebilir.

Sarı ve kahverengimsi diş renkleşmeleri daha hızlı ve etkili, grimsi diş renkleşmeleri daha uzun ve zorlu bir süreçte beyazlaşır. Diş hekimi ideal yönteme karar verecektir. İşlem sonrasında genelde birkaç gün süren diş hassasiyetleri görülebilir.

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Uygulanır?

İlk olarak hastanın diş taşları temizlenir ve parlatması yapılır. Eğer hastanın çürükleri varsa, kullanılacak kimyasal çürük dişte ağrıya sebep olabileceği için önce dolgu yapılır. Fakat beyazlatma işlemiyle dolgu, porselen kuron ya da köprülerin beyazlaşmayacağı unutulmamalıdır.

Hastanın diş rengi belirlenir. Hastanın ağzına bir yanak-dudak ayırıcı takılır. Diş ve diş etlerinin birleştiği bölgeye koruyucu uygulandıktan sonra hazırlanan kimyasal dişler üzerine uygulanır. Genelde 15-20 dakikada bir yenilenir veya yeniden ışın verilir. Bu işlem 3-4 kez tekrarlandıktan sonra karışım temizlenir ve renk kontrol edilir. Elde edilen rengi tam görebilmek için 24 saat geçmesi gerekebilir.

Hasta-hekim işbirliği olduğu sürece beyazlatmanın ömrü 2 yıl olarak tespit edilmiştir. Klinik ve ev tipi beyazlatmayı birlikte uygulamak beyazlatmanın etkinliği açısından daha doğru olur.

Whatsapp Destek Hattı
+90 546 596 10 56

Whatsapp Destek Hattı
+90 546 596 10 56

https://esendent.com.tr/wp-content/uploads/2021/06/esendent-logo-1.png

Diş hekimliği alanında çağdaş tedavi teknikleri ve hizmet anlayışını kendisine ilke edinen Özel Esendent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, İstanbul’un Esenyurt ilçesinde 2013 yılında Dt.Sema SAÇLI tarafından kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Copyright 2021 Özel Esendent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi.

Copyright 2021 Özel Esendent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi.

0212 596 10 56
Whatsapp